Partnerzy

Ziemia Kłodzka

Powiat Kłodzki położony jest w województwie dolnośląskim, otaczają go pasma górskie: Góry Stołowe, Orlickie, Bystrzyckie, Bielskie, Złote, Bardzkie oraz Sowie czyniąc z Ziemi Kłodzkiej niezwykle atrakcyjny region dla turystów.
Na Ziemi Kłodzkiej znajduje się wiele miejscowości uzdrowiskowych Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Polanica-Zdrój, Lądek-Zdrój i Długopole-Zdrój, które przyciągają nie tylko swoimi walorami uzdrowiskowymi, ale także niezwykłymi atrakcjami turystycznymi.
Do najważniejszych atrakcji turystycznych niewątpliwie należy najmłodszy park narodowy w Polsce – Park Narodowy Gór Stołowych ze Szczelińcem (najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n.p.m.)) oraz Błędnymi Skałami położony w Górach Stołowych. Kolejnym obowiązkowym punktem na mapie jest Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, jest to jedyny taki zabytek techniki w Polsce. W muzeum można zobaczyć bogatą ekspozycję prezentującą historię papieru i papiernictwa. Będąc na Ziemi Kłodzkiej nie można przegapić Twierdzy Kłodzko która dominuje nad miastem. Twierdza gwarantuje swoim turystom szereg atrakcji.
Ziemia Kłodzka to także wiele atrakcji sakralnych, do których można zaliczyć Bazylikę w Wambierzycach, nazywanych Dolnośląską Jerozolimą, Kościół pw. św. Piotra i św. Pawła w Dusznikach-Zdroju, Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca w Bolesławowie. Dla miłośników historii i dreszczyków emocji obowiązkowym punktem będzie Kopalnia Uranu – Podziemna Trasa Turystyczna w Kletnie, Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie czy Podziemna Trasa Turystyczna im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Kłodzku.
Ziemia Kłodzka to także raj dla miłośników sportów zimowych, mamy do dyspozycji kilka dużych ośrodków narciarskich, do największych należy Zieleniec Ski Arena położona w Dusznikach-Zdroju, oraz Czarna Góra Resort, całoroczny ośrodek górski, znajdujący się w malowniczym Masywie Śnieżnika. W obu przypadkach mamy do dyspozycji kilometry tras narciarskich.
Powiat kłodzki to idealne miejsce do spędzania aktywnego wypoczynku. Niezliczone kilometry tras rowerowych, w tym Trasy „Singletrack Glacensis” o łącznej długości przeszło 130km, dają możliwość spędzenia wypoczynku aktywnie.
To tylko niewielka część atrakcji turystycznych, niezwykła różnorodność krajobrazu oraz zabytki kultury i historii powodują, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Ziemia Dzierżoniowska

Powiat dzierżoniowski położony nieopodal Wrocławia stanowi świetne miejsce wypadowe do turystyki aktywnej oraz wypoczynkowej. Liczne obiekty noclegowe, trasy rowerowe, spacerowe, krajobrazowe oraz muzea i atrakcje turystyczne tworzą z ziemi   dzierżoniowskiej atrakcyjny region turystyczny.
Ciekawym a zarazem jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w powiecie jest Dzierżoniów. Znajduje się tu średniowieczna wieża ratuszowa, na którą prowadzą dwa wejścia ozdobione ostrołukowymi ceglanymi portalami. W Dzierżoniowie znajduje się również zabytkowy Młyn Hilberta który powstał w latach 40  XIX wieku i pracował do końca 2016 roku. Dziś obiekt świadczy usługi jako Muzeum Młynarskie. Kolejną atrakcją jaką znajdziemy w Dzierżoniowie to trasa turystyczna ‘’Trakt Diory’ ukazująca dawne dziedzictwo zakładów radiotechnicznych. Warto zwiedzić również fragmenty XIII wiecznych murów obronnych Muzeum Miejskiego oraz kościół św. Jerzego. Jedną z najważniejszych atrakcji ziemi dzierżoniowskiej jest wieża widokowa na Wielkiej Sowie. Zabytkowa wieża przyciąga jak magnes fascynatów wycieczek pieszych i rowerowych. Z szczytu wieży rozciąga się widok na całe Sudety od Pasma Jaseników na wschodzie do Gór Izerskich na zachodzie. Nieopodal Pieszyc znajdują się liczne trasy rowerowe, Smocza Jama, Skała Niedźwiedzia, staw w Bartoszowicach. Kolejny przystankiem w zwiedzaniu ziemi dzierżoniowskiej jest Niemcza, która charakteryzuje się unikatową formą urbanistyczną, wczesnośredniowieczną zabudową miejską  dostosowaną do kształtu wzgórza na której jest położone. Jako jedno z nielicznych miast w Polsce Niemcza otoczona jest zachowanymi po dzień dzisiejszy murami obronnymi z 1470 roku. Warto tu zwiedzić zabytkowy rynek, arboretum w Wojsławicach, kościół św. Wojciecha, kościół św. Piotra i Pawła oraz Grodzisko w Gilowie. Ponadto na ziemi dzierżoniowskiej znajdują się liczne atrakcje  takie jak jezioro Bielawskie, wieża widokowa na Kalenicy, wieża kościoła pod wyzwaniem Najświętszej Maryi Panny w Bielawie, trasy kajakowe oraz liczne parki rozrywki. Dla aktywnych ziemia dzierżoniowska przygotowała ponad 700 km. tras rowerowych o zróżnicowanym natężeniu. Znajdują się tutaj trasy dla amatorów rowerowych oraz zaawansowane trasy MTB.
Położenie ziemi dzierżoniowskiej oraz jej ukształtowanie, unikatowe na skalę kraju wieże widokowe, liczne atrakcje dla rodzin z dziećmi, zabytki sakralne i muzealne powodują iż każdego roku rejon odwiedzają tysiące turystów spędzając czas aktywnie jak i wypoczywając na łonie natury.

Ziemia Kamiennogórska

Ziemia kamiennogórska położona jest w paśmie Sudetów Środkowych na pograniczu Karkonoszy, Rudaw Janowickich, Gór Kaczawskich i Wałbrzyskich. W skład powiatu kamiennogórskiego wchodzą gmina miejska Kamienna Góra położona przy granicy  z Czechami, Lubawka oraz dwie gminy wiejskie: Kamienna Góra oraz Marciszów.
Na terenie powiatu leżą dwa przyrodniczo bogate rezerwaty tj. Kruczy Kamień i Głazy Krasnoludków i są one jedną z największych atrakcji turystycznych ziemi kamiennogórskiej. Na obszarze tych rezerwatów znajdują się  specyficzne skały, jedna z nich ma kształt kruka i stąd nosi nazwę Krucza Skała. Perełką wśród atrakcji przyrodniczych są Kolorowe Jeziorka położone w okolicy Wieściszowic koło Marciszowa. Sieć jezior mieści się na różnej wysokości a swoją nazwę zawdzięczają rozmaitym barwom. Ponadto w Marciszowie oraz jego okolicach znajdziemy liczne atrakcje turystyczne takie jak: Dwór w Sędzisławiu, pomnik stulecia wojny z 1813 roku ustawiony ku pamięci bitwy narodów pod Lipskiem. Na górze Łysicy znajduje się  Pomnik Zgody natomiast  na górze Poręba ustawiony jest radar meteo. Bardzo ciekawą atrakcją znajdującą się w Ciechanowicach jest zabytkowy pałac dostępny dla zwiedzających oraz wieża widokowa. Ziemia kamiennogórska to również liczne zabytki sakralne takie jak Kościół Wniebowstąpienia w Domanowie, Kościół Św. Katarzyny w Marciszowie oraz największy obiekt – Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie, do którego każdego roku zmierzają tłumy pielgrzymów. Barokowa bazylika w Krzeszowie wchodzi w skład danego opactwa cystersów i została wybudowana w latach 1728-1735. Na terenie powiatu kamiennogórskiego znajdziemy  ponadto takie atrakcje jak Domy Tkaczy Śląskich, Sztolnię ARADO oraz tajną fabrykę broni w Antonówce, Mauzoleum ku czci zamordowanych więźniów i jeńców wojennych w filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen oraz w obozach jenieckich. Warto również odwiedzić takie miejsca jak Zbiornik Bukówka, Rezerwat Kruczy Kamień, Górę Zadzierną, Karczmę Sądową w Miszkowicach, Kapliczne Skałki w Opawie, lubawski Ratusz, Karczma Sądowa w Uniemyślu.
Ziemia kamiennogórska to miejsce przyjazne dla wszystkich turystów zarówno tych młodszych jak i starszych. Liczne atrakcje, szlaki piesze i rowerowe oraz zabytki sakralne tworzą obraz zachywcającego miejsca turystycznego o każdej porze roku.

Ziemia Wałbrzyska

Ziemia wałbrzyska jest to miejsce pełne atrakcji turystycznych, ścieżek rowerowych, miejscowości uzdrowiskowych oraz szlaków i niezliczonych wież widokowych. Ukształtowanie terenu oraz rozciągające się Pasmo Sudetów Środowych, w postaci Gór Wałbrzyskich sprawiają, iż region jest bardzo atrakcyjny turystycznie. Powiat wałbrzyski jest to obszar, w którego skład wchodzą takie miasta jak: Wałbrzych, Jedlina-Zdrój, Szczawno-Zdrój, Boguszów-Gorce, Walim, Mieroszów, Głuszyca, Czarny Bór oraz Stare Bogaczowice. Niewątpliwie, największą atrakcją Ziemi wałbrzyskiej jest Zamek Książ, stanowiący perełkę turystyczną powiatu. Nieopodal zamku znajduje się jedna z najstarszych palmiarni, zlokalizowanych na terenie Polski, wybudowana w latach 1911-1913. W obrębie Wałbrzycha warto wspiąć się na pobliskie wzgórze i zwiedzić Mauzoleum, Starą Kopalnię w Wałbrzychu, Kolegiatę Aniołów Stróżów, a także „Explorapark” – Park Nauki i Techniki. Tuż obok Wałbrzycha odnaleźć można mniejsze miejscowości takie jak Jedlina-Zdrój, w której znajduje się piękny Pałac Jedlinka z XII wieku. Do ciekawych miejscowości zaliczyć należy uzdrowiskową gminę Szczawno-Zdrój z zabytkową pijalnią wód mineralnych. Punktem obowiązkowym do zwiedzania dla każdego turysty są również tajemnicze Sztolnie Walimskie oraz pełen tajemnic Zamek Grodno, atrakcje turystyczne gminy Walim. Ziemia wałbrzyska to także powojenny kompleks Risse oraz Włodarz, które przyciągają fascynatów historii wojennej z całej Polski oraz Europy. Dla turystów aktywnych Ziemia wałbrzyska oferuje liczne szlaki rowerowe oraz piesze, rozciągające się między wieloma wieżami widokowymi. Do najciekawszych wież należy zaliczyć: wieżę widokową na Borowej, wieżę widokową na Dzikowcu, wieżę widokową na Trójgarbie oraz wieżę widokową na Parkowej Górze w Mieroszowie. Ziemia wałbrzyska to raj dla rowerzystów . Trasy rowerowe, w ramach Wałbrzych Miastem MTB, wynoszą 270 km, natomiast ścieżki rowerowe w Gminie Mieroszów, Głuszyca, Boguszów – Gorce, Czarny Bór oraz Szczawno-Zdrój stanowią kolejne ponad 100 km dróg rowerowych, przeznaczonych dla każdego rowerzysty. Ziemia wałbrzyska to miejsce pełne tajemnic, fascynujących zabytków i niezliczonych atrakcji. Bogata historia oraz ciekawie ukształtowany teren Ziemii wałbrzyskiej sprawiają, iż każdego roku to piękne miejsce jest odwiedzane przez setki tysięcy turystów.

Ziemia Ząbkowicka

Ziemia Ząbkowicka jest usytuowana w południowo-wschodniej części Dolnego Śląska na podgórzu Sudeckim. Wyróżnia się bardzo urozmaiconym terenem, od gór przez zalesione równiny, rozległe łąki i liczne zbiorniki wodne. Dzięki temu jest to region licznie odwiedzany przez turystów szczególnie tych szukających aktywnego wypoczynku. Kamieniec Ząbkowicki słynie z niezwykle efektownego, XIX-wiecznego pałacu Marianny Orańskiej, wchodzącego w skład założenia pałacowo-parkowego. To bardzo malownicza budowla otoczona parkiem, dziś rewitalizowana i udostępniona dla turystów. Odwiedzając Ząbkowice Śląskie warto zobaczyć Krzywą Wieżę, czyli dawną, czworoboczną dzwonnicę kościoła parafialnego Św. Anny, wybudowaną jeszcze w czasach średniowiecza. Pod koniec XVI wieku budowla z powodu ruchów tektonicznych uległa znacznemu odchyleniu. Dziś jest odrestaurowana i udostę- pniona turystom, na szczycie znajduje się punkt widokowy. Ząbkowicki zamek książęcy został wybudowany w stylu gotyckim ok. 1321 r. Obiekt był kilkakrotnie oblegany i atakowany, a w 1489 r. po kilkumiesięcznym oblężeniu został zdobyty. W 1522 r. zabytek został częściowo przebudowany na styl renesansowy, jednak niektóre elementy nie straciły pierwotnego, gotyckiego charakteru. Obowiązkowym punktem pobytu na Ziemi Ząbkowickiej jest wizyta w Kopalni Złota w Złotym Stoku. Na terenie dawnej kopalni powstało Muzeum, dzięki czemu ten niecodzienny obiekt jest dostępny dla zwiedzających. Twierdza Srebrna Góra to cenny zabytek militarny kontynentu i największa górska twierdza w Europie, a jej zwiedzanie z przewodnikiem ubranym w historyczny strój żołnierza epoki napoleońskiej to prawdziwa przyjemność i podróż w czasy militarnego funkcjonowania fortów. Turyści ceniący sobie aktywny wypoczynek znajdą na Ziemi Ząbkowickiej aż 450 km tras rowerowych o różnych stopniach trudności. Warto również wybrać się na spływ pontonem Przełomem Bardzkim – to wyprawa pięcioma meandrami, wcinającymi się w skaliste zbocza gór Bardzkich.